Definícia
Bezvedomie je strata schopnosti organizmu reagovať na vonkajšie podnety (zvuk, dotyk, bolesť) následkom poruchy funkcie mozgu. Je v poradí štvrtou z piatich život ohrozujúcich príhod (po zastavení krvného obehu, dýchania a vonkajšom krvácaní) a to bez ohľadu na príčinu, či chorobu, ktorá bezvedomie vyvolala. Bezvedomie samotné nemusí ohrozovať život (aj spánok je ľahká forma bezvedomia), nebezpečné sú sprievodné komplikácie.
Diagnostika
Najčastejšie príčiny bezvedomia podľa frekvencie výskytu sú opilosť (otrava alkoholom), epileptický záchvat s bezvedomím a kŕčami, úrazy hlavy, kolaps-mdloba, komplikácie cukrovky, cievne mozgové príhody, febrilné kŕče detí, otravy liekami a drogami a samozrejme zastavenie krvného obehu.
Diagnostika v kocke:
bez reakcie na oslovenie a zatrasenie, dýchanie normálne, ale môže byť sťažené alebo neprítomné. Po záklone hlavy (priechodné dýchacie cesty) postihnutý dýcha.
Základná prvá pomoc
zistiť prítomnosť dýchania (okrem zistenia stavu vedomia),
pri zachovanom dýchaní uložiť do stabilizovanej polohy na boku (ak pri bezvedomí postihnutý nedýcha, začať kardiopulmonálnu resuscitáciu),
brániť podchladeniu,
privolať špecializovanú pomoc
sledovať prítomnosť dýchania a prípadné zmeny stavu vedomia,
nájsť a zaistiť zvratky, obaly od liekov, fľaše s nápojmi a podozrivé chemikálie, v prípade úrazového mechanizmu zavinením inou osobou privolať políciu cez tiesňovú linku 112, 155 (aj pri podozrení)