Pamätajte si, že zásady prvej pomoci sú také jednoduché, že ľudia si dnes škodia nie tým, že poskytnú prvú pomoc nevhodne, ale neposkytnú ju vôbec.
Poskytnúť prvú pomoc je povinnosťou každého človeka. Pri úrazoch, nehodách a náhlych poruchách zdravia ide často o minúty, ktoré rozhodujú o živote človeka. Správne poskytnutá prvá pomoc môže zachrániť život a zmierniť následky úrazu či poruchy zdravia.
Každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy je odkázaný na pomoc druhého a správne poskytnutá prvá pomoc ešte pred príchodom záchranára môže človeku v život ohrozujúcej situácii zachrániť život.
Iniciátorom Svetového dňa prvej pomoci je Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRCCS). Pod týmto názvom sa pripomína od roku 2003, vždy druhú septembrovú sobotu roka. Cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o významnej úlohe prvej pomoci v každodenných a krízových situáciách.
Tento deň je tiež príležitosťou oslavy ľudí, ktorí zohrávajú dôležitú úlohu pri poskytovaní prvej pomoci.
PRVÁ POMOC KEDYSI...
Vznik systému záchrany úzko súvisí s vývojom oživovacích techník. Spočiatku to bolo vydávanie poučení o prvej pomoci a snaha, aby sa používali aj pre záchranu života. Písomné údaje potvrdzujú vznik "Spoločnosti pre záchranu topiacich sa" v Amsterdame 16. decembra 1767. Podľa jej vzoru začali vznikať záchranné spoločnosti aj v iných Európskych mestách. Napríklad v roku 1772 vzniklo "Zariadenie mesta Paríža na záchranu utopených". Dodnes existuje ROYAL HUMAN SOCIETY OF LONDON, založená v roku 1774 W.Hawesom a Th. Coganom. Tieto spoločnosti organizovali predovšetkým záchranu topiacich sa, no neskôr i otrávených uhoľným plynom a ranených, školili záchrancov, odmeňovali ich a propagovali svoju činnosť.
Náznaky organizovanej prvej pomoci sa v Európe objavujú až v 11. storočí a týkali sa predovšetkým ranených vojakov. Ambulancia ako samostatne definovaný pojem existuje od roku 1792.
V roku 1863 vznikla významná medzinárodná zdravotnícka organizácia Červený kríž, ktorá dosiaľ zohráva úlohu pri ochrane zdravia ľudu a v pomoci zdravotníkom vo vojne i v mieri. Jej zakladateľom bol Švajčiar Henri Dunant (1828 - 1910), ktorý prišiel s myšlienkou založiť túto medzinárodnú organizáciu ako svedok krvavej bitky medzi Francúzmi a Rakúšanmi pri Solferine v roku 1859.
TESTÍK